Що це за набір даних від США, без яких Storm Shadow бити по РФ немає сенсу

Попри те, що розмови “бити чи не бити” західним далекобійним озброєнням по території РФ досягли свого піка, вони ще досі залишаються розмовами. Більше того, починають вилазити деякі технічні аспекти цього рішення. Наприклад, як виявилось, Лондон хоч і може дозволити завдавати удари своєю Storm Shadow по території РФ, але без США навряд ці удари будуть ефективні.

Про це лише трохи згадали у британській пресі, з невеликим уточненням, що за наведення ракет відповідає система, яка використовує дані, що пов’язані із картографією і вони належать США та є засекреченими. А без них ракета може летіти лише по GPS, який робить Storm Shadow вразливим до російських засобів РЕБ, які можуть зробити її безпорадною.

Читайте також: 18 САУ “Богдана” у строю ЗСУ за два місяці від замовлення: чому у ЄС говорять “треба замовляти українське”

Storm Shadow / SCALP

Попри те, що назва системи навігації не називався, вона насправді є очевидною. Бо ракета Storm Shadow використовує три системи навігації на маршевій ділянці та одну додаткову на кінцевій. Офіційно, на сайті виробника MDBA, зазначено, що для польоту по маршруту ракета використовує інерціальну та супутникову навігацію, а також “навігацію за місцевістю” (Terrain Reference Navigation). Остання означає систему, коли ракета здійснює сканування поверхні під собою та зрівнює її з еталонним зображенням, яке вже має прив’язку до точних координат.

Підтипів таких систем є дві: TERCOM та DSMAC, перша сканує радіовисотоміром рельєф місцевості, друга – робить фотографії. За неофіційними джерелами у Storm Shadow / SCALP встановлена саме TERCOM. Додамо, що на кінцевій ділянці для донаведення на ціль починає працювати тепловізійна головка самонаведення, яка шукає закладену у пам’ять ціль та наводиться на неї.

Водночас робота TERCOM потребує дуже точних мап висот, які мають бути закладені у пам’ять Storm Shadow і які, вочевидь, належать США. Скоріш за все вони просто знаходяться у користуванні британських військових, але це “товар” чи “послуга”, реекспорт якої до України потребує отримання дозволу від Вашингтону.

TERCOM

Принцип роботи TERCOM (джерело: Guidance and Navigation in the Global Engagement Department)

Хоча, по факту, використання Storm Shadow по ударах по території РФ можливо і без TERCOM, ефективність ударів з використанням виключно інерціальної системі та GPS призведе до різкого зменшення кількості влучань. А коли мова йде не лише про доволі коштовну ракету, а й про обмежену кількість, яку може використати ЗСУ, це дійсно буде дуже неефективним використанням ресурсів.

Окрім того, є ще два фактори, які потребують врахування і про який вже говорили у США, натякаючи, що у дозволі США бити лише по Криму є логіка. В першу чергу – для високоточних ударів необхідно мати координати цілі із відповідною точністю. А також необхідно прокладати маршрут польоту крилатих ракет з урахуванням районів ворожих систем ППО з метою проходження повз них, а для цього їх також треба виявити.

Але ці фактори Україна може вирішити ударами по стаціонарних цілях, які виявлені за рахунок, зокрема, власних супутникових можливостей, які вже дозволили вполювати тисячі об’єктів російських військ. Також Сили оборони України очікують на літаки ASC 890 (Saab 340 AEW&C) від Швеції, а вони можуть не лише виявляти повітряні цілі, а й фіксувати роботу ворожих систем ППО та локалізувати їх.

Більше, того, Україна вже здійснює постійні методичні удари далекобійними дронами і це також про “промацування” ворожого ППО та можливість фіксації її роботи. При цьому для деяких зразків був створений власний DSMAC, як у крилатих ракетах.

Читайте також: “Байкал” на заміну Ан-2 коштує $5 млн, так до нього ще й немає двигуна: на накази Путіна у РФ розводять руками

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *