Нова крилата ракета AGM-158 JASSM XR з дальністю, як у Tomahawk: не під F-16, але це взагалі не проблема

Американський оборонний гігант Lockheed Martin провів демонстрацію проєкту зі створення нової версії крилатої ракети сімейства AGM-158 JASSM, яка повинна мати найбільшу дальність при збереженні штатної 450-кг бойової частини.

Нова розробка позиціонуєтеся, як AGM-158 XR, а не JASSM-XR, що вочевидь пов’язано із просуванням всього сімейства AGM-158, яке включає не лише JASSM та JASSM-ER для ураження наземних цілей, а й протикорабельну LRASM, яка має індекс AGM-158C.

Читайте також: Спочатку Бразилія відверто саботує закупівлю САУ в Ізраїлю, а тепер їм треба від них безпілотник

Оприлюднене відео не відрізняється деталями, окрім загальних фраз, на кшталт, “більшого діапазону протистояння”, “скороченого часу на розробку та виробництва”, за рахунок рішень JASSM-ER тощо.

Трохи більше конкретики було озвучено топ-менеджментом Lockheed Martin на презентації проєкту під час конференції Air, Space & Cyber 2024, на якому був присутній TWZ. І хоча всіх основних характеристик ракети не було оголошено, деякі особливості стали відомі.

З боку Defense Express, зазначимо, що для України однією з основних з них є те, що AGM-158 XR не підходить до F-16. Це пов’язано із тим, що ракета зросла у габаритах для досягнення значно більшої дальності. Якої саме, до речі, у Lockheed Martin не повідомили, але вважається, що мова йде про 1600 км, тобто аналогічна крилатій ракеті Tomahawk.

AGM-158 XR  AGM-158 JASSM-ER

AGM-158 XR та AGM-158 JASSM-ER (фото: Jamie Hunter та модель від Lockheed Martin)

На скільки XR виросла у розмірах також не сказано, але на фото видно, що хвостова секція ракети дійсно значно подовжена. Додамо, що JASSM-ER мають довжину 4,26 метра при ширині 63,5 метра. Також, для того, щоб ні в кого не було сумнівів, в описі до нової ракети прямо зазначено, що носіями AGM-158 XR будуть F-35 всіх версій, F/A-18E, F-15E, а також всі бомбардувальники, тобто B-1, B-2, B-52 та новітній B-21.

При цьому для F-35 збільшення розмірів ракети не має особливого значення, бо навіть звичайна JASSM не влазить у внутрішні відсіки озброєння. Саме тому під цей винищувач інтегровані Joint Strike Missile, а всі AGM-158 все одно запускаються із зовнішніх пілонів.

F-35 AGM-158C LRASM

F-35 з AGM-158C LRASM (рендер від Lockheed Martin)

Але для багатьох потенційних операторів цієї ракети відсутність інтеграції до F-16 навряд може бути проблемою. Зокрема AGM-158 XR

навряд з’явиться у дуже найближчому майбутньому, бо зараз продемонстрований лише її макет із зазначенням, що її можливо розробити швидко. Більше того, вона, в першу чергу, призначена для США і лише після задоволення першочергових внутрішніх потреб, якщо її звісно замовить Пентагон, піде на експорт лише для “обраних” країн, які з надвисокою долею ймовірності будуть озброєні F-35.

Водночас, за певних альтернативних сценаріїв, коли США знадобиться швидко озброювати партнерів далекобійними крилатими ракетами для крилатих ракет сімейства AGM-158 існують альтернативні методи запуску. Перший – морський чи наземний, бо об’єктивно ніщо не заважає додати до ракети прискорювач та запускати її з корабля чи наземної пускової. І такі роботи вже проходять із протикорабельною LRASM, яку інтегрують до універсальної пускової комірки Mk 41.

LRASM

Еволюція LRASM до ракети корабельного базування

Другий метод певною мірою ще прагматичніший, бо передбачає запуск ракет AGM-158 шляхом скидання на піддонах з транспортного літака завдяки системі Rapid Dragon. А вона дозволяє перетворити будь-який транспортний літак, хоч Ан-26, на бомбардувальник.

Читайте також: Хусити показали “гіперзвукову” ракету, якою майже проломили ПРО Ізраїлю: схоже це Fattah з Ірану

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *