В одній із своїх публікацій німецьке видання Die Welt вирішило розповісти про перспективну рашистську розробку – самохідний вогнемет ТОС-3 “Дракон”, застосовуючи при цьому доволі жахаючі епітети. Мовляв, така система матиме дальність стрільби понад 20 кілометрів, матиме ледь чи не 100%-захист від ударних FPV-дронів та буде настільки потужною, що російські окупанти зможуть використати ТОС-3 “Дракон” для масштабування руйнувань на Сході України.
Такий опис занадто благодатно ліг на загальний стан виснаження в Україні після понад 2 років повномасштабної війни. Але проблема в тому, що це німецьке ЗМІ взялось лякати публіку зброєю, якої по факту ще нема в розпорядженні російських окупаційних військ.
Читайте також: Індія поставила на озброєння Rampage: це аналог GMLRS для HIMARS, який “прикрутили” на МиГ-29
ТОС-2 “Тосочка”, фото ілюстративне
Якщо деталізувати, то вперше про роботи рашистів над ТОС-3 “Дракон” стало відомо лише в лютому 2024 році, і тоді було заявлено загальну концептуальну рамку цієї розробки – поєднання шасі від ТОС-1 “Солнцепек” (тобто шасі від танка Т-72) та пускових від ТОС-2 “Тосочка” як системи, котра має дальність стрільби орієнтовно до 15 кілометрів (хоча деякі російські пропагандисти заявляють і цифру до 25 кілометрів).
Орієнтовно у квітні 2024 року з’явилось повідомлення, що росіяни створили перший дослідний екземляр ТОС-3 “Дракон”. Але фото цієї машини рашисти пред’являти не стали. Тому на даний момент про цю ворожу розробку можна заявити скоріше те, що вона досі перебуває на концептуальній стадії, тому навряд чи є актуальною загрозою на полі бою.
Рашистський ТОС-3 “Дракон”, концептуальне зображення з відкритих джерел
Якщо ж говорити про реально актуальні загрози по російським самохідним вогнеметним системам, то тут треба виділити одразу вектори. Перший – російський ВПК масштабує виробництво вогнеметних танків ТОС-1 “Солнцепек”, тобто відбувається ставка скоріше на масовість, а не на потужність.
Другий вектор – росіяни демонструють насправді цілком відчутні успіхи в розробці новітньої модульної РСЗВ “Возрождение” на базі системи “Земледелие”. І тут нюанс в тому, що ця система “Возрождение” призначена для застосування трьох типів боєприпасів – реактивних снарядів 220-мм до РСЗВ “Ураган” і термобаричних реактивних снарядів до ТОС-1 і ТОС-2.
Іншими словами, в поточній ситуації більш ймовірним виглядає те, що російські окупаційні війська в оглядній перспективі почнуть використовувати ту саму “Возрождение”, заточену під снаряди до самохідних вогнеметів.
Перша демонстрація РСЗВ “Возрождение”, лютий 2024 року, зображення з відкритих джерел
Читайте також: Україна отримає ще шість потужних РЛС TRML-4D: скільки їх вже отримано та для якого вони ЗРК