Чи складно зробити дрон-перехоплювач проти рашистських “Орлан-10” та ZALA

Віце-прем’єр та глава Мінцифри Михайло Федоров оголосив, що на базі платформи Brave 1 стартував конкурс на створення дрона-перехоплювача проти розвідувальних безпілотників армії РФ, як то наприклад “Орлан-10”, ZALA або ж Supercam.

Зазначається, що ключові вимоги до розробки – це здатність збивати повітряні цілі, що летять на швидкості до 150 км/год та на висоті до 1500 метрів включно. При цьому рішення має демонструвати, як працюватиме система виявлення та передача даних від неї на безпілотник-перехоплювач, як йтиме запуск самого дрона-перехоплювача та знищення БПЛА окупантів.

Читайте також: Збиття “Циркона” знищило ще одну жахачку Кремля про “плазмовий стелс”

По суті, в цьому йдеться про запит на створення достатньо потужного дрона-перехоплювача, який би міг працювати як аналог зенітної ракети, тобто як дрон-камікадзе протиповітряної оборони.

З поправкою на те, що цей аналог має бути значно масовішим та доступнішим, аніж будь-яка ракета до ЗРК малого радіусу дії. Особливо якщо зважити на те, що проблема дефіциту із ракетами до систем ППО малої дальності, як “Стріла-10” та “Оса-АКМ” є гострою. А наприклад системи Vampire під APKWS в строю ЗСУ не є масовими.

Саме завдання створити дрон-перехоплювач є доволі непересічним. І це демонструє хоча би той приклад, що у відкритому доступі є дані буквально про два подібні проекти, із яких до серійної стадії дійшов лише один.

Рашистський дрон-камікадзе “Ланцет”, ілюстративне фото довоєнних часів

У першому випадку розповідати особливо нічого, там мова про те, що в квітні 2021 року рашисти заявляли намір використовувати дрони-камікадзе “Ланцет” як перехоплювач проти Bayraktar TB2. Але цей намір на практиці так і не був реалізований.

Другий проект, який таки дійшов до серійної реалізації – це американський дрон-перехоплювач Coyote 2C вартістю по 125 тисяч доларів за одиницю, в лютому 2024 року Армія США дала замовлення на 600 таких перехоплювачів, із перспективою збільшити портфель замовлень до кількох тисяч одиниць.

Coyote 2C, ілюстративне зображення з відкритих джерел

Відомі наступні деталі по цій розробці: Coyote 2C має реактивний двигун, летить із дозвуковою швидкістю, може вражати цілі на дистанції до 15 кілометрів та призначений для перехоплення саме БПЛА.

Водночас цікаво, що для застосування цього Coyote 2C довелось створювати по суті “імпровізований ЗРК” під назвою FS-LIDS, котрий включає в себе систему управління FAAD C2, багатофункціональну РЛС KuMRFS, оптико-електронну станцію для виявлення БПЛА та власне контейнерні пускові установки. Така система продавалась на експорт лише в Катар, а загальна вартість продажу склала аж 1 мільярд доларів.

Можливо, наведені нами вище приклади надихнуть вітчизняних розробників в сегменті безпілотних технологій на проект, який дозволить ефективно збивати російські розвідувальні БПЛА. Не витрачаючи дефіцитні ракети до наших ЗРК.

Схема роботи комплексу FS-LIDS, ілюстративне зображення з відкритих джерел

Читайте також: За I квартал 2024 року РФ запустила понад 1200 Shahed-ів та майже 300 крилатих ракет: як відбили цю навалу

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *