Росію і Білорусь попри війну запросили на вручення Нобелівської премії. Як реагує Україна

A Nobel Prize Medal

Автор фото, Getty Images

Росію і Білорусь знову запросили на бенкет у Стокгольмі з нагоди вручення Нобелівських премій, повідомляє Нобелівський фонд. Минулого року через війну в Україні вона не отримали запрошення.

Цього року на захід також запросили Іран.

МЗС України вже висловило протест проти такого рішення.

У фонді заявили, що прагнуть залучити до участі навіть тих, хто не поділяє цінності Нобелівської премії, зокрема, предствників партії ультраправих "Шведських демократів".

  • Як росіян хочуть повернути на Олімпіаду і хто цьому протидіє

П'ять із шести Нобелівських премій щороку вручають у Стокгольмі. А Нобелівська премія миру вручається в Осло, де відбуваються окремі урочистості.

Минулого року Нобелівський фонд не запросив представників посольств Росії й Білорусі на вручення премій у Стокгольмі через російське повномасштабне вторгнення в Україну.

Іран також залишився тоді без запрошення. Тегеран вже давно стикається з критикою за свою ситуацію із правами людини. ООН заявила, що уряд цієї країни міг чинити злочини проти людяності, придушуючи тогорічні протести.

Іран також постачає Росії зброю та дрони, якими Москва нищить мирні українські міста.

"Діалог звужується"

Виконавчий директор Нобелівського фонду Відар Гельгесен так пояснив рішення знову запросити ці три країни: "Очевидно, що світ дедалі більше ділиться на сфери, де діалог між тими, хто має різні погляди, звужується".

"Щоб протистояти цій тенденції, ми зараз розширюємо кількість наших запрошень, щоб відзначити і зрозуміти Нобелівську премію, а також важливість вільної науки, вільної культури та вільних, мирних суспільств".

Шведська депутатка Європарламенту від ліберальної партії Карін Карлсбро звинуватила Фонд у створенні "небезпечного прецеденту".

За її словами, Фонд "дав зелене світло запрошенню Росії на гламурну вечірку у той час, як ракети падають на українські культурні центри та вбивають дітей".

A woman stands in front of a house burning after being shelled in the city of Irpin, outside Kyiv, in March 2022

Автор фото, AFP via Getty Images

Підпис до фото,

Делегацію Росії минулого року не запросили через російську агресію проти України. На фото – жінка після обстрілу Ірпеня під Києвом, березень 2022 року

Виступаючи перед громадським радіо Швеції, вона назвала Росію, Білорусь та Іран "державами-ізгоями", які "пригнічують своїх громадян, ведуть війну й терор проти власного народу та сусідніх країн".

"Це країни, які жодним чином не підтримують демократичні цінності", – наголосила Карін Карлсбро.

Реакція України

"Доводити цінності гуманізму до Росії та Білорусі – сізіфова праця. Зусилля, які не призведуть до результату", – заявив речник МЗС Олег Ніколенко.

Найімовірніше, заявив він, що в той день, коли російський посол сидітиме в гарному костюмі в Стокгольмському концерт холі російська армія скоюватиме чергові воєнні злочини на окупованих українських територіях, а російські ракети знищуватимуть чергові житлові квартали в українських містах.

"Як за таких умов сприймуть в Кремлі рішення фундації повернутися до business as usual? Лише посиленням відчуття безкарності та новими злочинами", – каже Ніколенко.

"Допоки мільйони українців страждають від неспровокованої війни, а російське керівництво не покаране за свої злочини, ми закликаємо організаційний комітет підтримувати міжнародні зусилля щодо ізоляції Росії та Білорусі", – йдеться у заяві.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *