Ілон Маск (фото – ЕРА) доповнено
Очільник SpaceX Ілон Маск відреагував на скандал із його відмовою підтримати у 2022 році українську військову операцію проти Чорноморського флоту Росії в окупованому Криму: уточнив, що не вимикав супутниковий зв’язок Starlink для дронів-камікадзе ЗСУ на Чорному морі, а відмовився його там вмикати на запит України.
Приблизно в той самий час окупанти захопили неушкоджені екземпляри українських аквадронів, які прибило до берега з невідомої причини.
Пояснюємо складні речі простими словами – підписуйся на наш YouTube
У мікроблозі бізнесмена Маріо Новфала в X (колишній Twitter) Маск заявив, що “був екстрений запит від державних органів [України] на активацію Starlink на всьому шляху до Севастополя”.
За його словами, він відповів у Київ відмовою через побоювання “ескалації конфлікту”.
Раніше Маск неодноразово писав, що боїться погроз російського диктатора Володимира Путіна застосувати ядерну зброю, якщо ЗСУ підуть звільняти захоплений росіянами півострів.
Читайте також: Як Twitter та Маск стали рупором пропаганди Кремля. Переклад статті WP
“Очевидна мета [України] була в тому, щоб потопити більшу частину російського флоту, що стоїть там на якорі. Якби я погодився на їх запит, то SpaceX стала б явною співучасницею великого військового акту та ескалації конфлікту”, – написав він.
У липні 2023 року в американських ЗМІ писали, що Маск відхилив прохання України ввімкнути Starlink біля Криму і що його рішення вплинуло на стратегію ведення війни. Після цього Пентагон забезпечив купівлю для України терміналів та послуг Starlink, які засновник компанії не зміг би вимикати за власним бажанням. Після скандалу міністр цифрової трансформації Федоров заявляв, що несправедливо дорікати Маску, оскільки він допоміг прискорити доставляння близько 10 000 терміналів Starlink, коли в листопаді 2022 року Україна через бомбардування РФ стикнулася з великими перебоями електроенергії. Нині в Україні близько 50 000 терміналів використовуються військовими, лікарнями, підприємствами та гуманітарними організаціями.
Далі він додав, що нібито не вимикав сервіс над акваторією, тому що “у вказаних регіонах Starlink не активовано”.
“SpaceX нічого не деактивувала”, – заявив Маск.
Як пише з посиланням на біографію Маска The Washington Post, описуючи епізод зі зривом операції України проти ЧФ РФ, “весь вечір і всю ніч він особисто контролював ситуацію. Він дійшов висновку, що дозвіл використовувати Starlink для атаки може стати катастрофою для світу. Тому він таємно наказав своїм інженерам відключити покриття в межах 100 км від узбережжя Криму. У результаті, коли українські безпілотники наблизилися до російського флоту в Севастополі, вони втратили зв’язок і без шкоди [для росіян] викинулися на берег”.
Потім глава SpaceX, який у ситуації з геноцидною війною РФ проти України час від часу прямо чи опосередковано підтримує російську пропаганду, зокрема через поширення фейків Москви на свою багатомільйонну аудиторію, знову заявив, що “сторони мають погодитись на перемир’я”.
Так треба зробити, пише він, бо “з кожним днем дедалі більше української та російської молоді вмирає, щоб набути чи втратити невеликі шматочки землі, і водночас кордони практично не змінюються”. Це, на його думку, “не варте життів”.
Навесні Маск відмовився видаляти твіт Медведєва про “зникнення” України.
- У березні 2023 року повідомлялося, що Starlink блокує термінали українських військових не лише у зоні бойових дій чи на окупованій території, а й на воді.
- У квітні Маск потрапив до сотні впливових людей Times як “протилежність прогресу”.
Читайте також: Маск особисто розмовляв з Путіним перед публікацією свого “мирного плану” – New Yorker