Обмеження жінкам-медикам на виїзд за кордон. Чи це можливо і що каже влада та прикордонники

жінки

Автор фото, CJ GUNTHER/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Підпис до фото,

На фото жінки святкують День Незалежності у Бостоні

Жінки, які мають медичну або фармацевтичну освіту, повинні стати на військовий облік з 1 жовтня 2023 року. Вони набувають статусу військовозобов'язаних, для яких виїзд за кордон обмежений. Про це сказав депутат, член комітету з питань нацбезпеки, представник президента у Раді Федір Веніславський у коментарі РБК-Україна.

Ця заява підняла хвилю обговорень у суспільстві про те, чи заборонено жінкам-медикам виїзд за кордон.

ВВС Україна звернулась за роз'ясненням до Держприкордонслужби.

  • Уряд затвердив нові правила взяття на військовий облік. Що змінилося
  • Відстрочку від мобілізації для студентів старших 30 років хочуть скасувати. Як це працюватиме
  • Мобілізувати більше – Зеленський розповів про звернення військових і коли його схвалить
  • Умєров анонсував реєстр військовозобов'язаних. Як це працюватиме і допоможе мобілізації

Там повідомили, що наразі немає жодних обмежень для жінок, які стоять на військовому обліку.

"Зараз діють обмеження на виїзд відносно чоловіків віком 18-60 років та деяких категорій державних службовців та посадових осіб. Інших обмежень немає. Якщо будуть прописані додаткові зміни і визначені чіткі умови, кого можуть стосуватись якісь нові обмеження, то прикордонники це забезпечать", – повідомив ВВС Україна речник ДПСУ Андрій Демченко.

Наразі у прикордонників немає можливості перевіряти у реєстрах, чи є жінка медиком, чи є військовозобов'язаною, чи перебуває на обліку.

При цьому у Міноборони кажуть, що створюють єдиний електронний реєстр військовозобов'язаних.

Прикордонники посилаються на постанову уряду №57, де є умови перетину кордону під час воєнного стану і перераховані всі категорії людей, яким можна і не можна виїжджати.

Там не зазначено окремо про військовозобов'язаних жінок і заборон для них.

Проте у пункті 2, додатку 6, йдеться, що у разі воєнного стану перетинати кордон мають право "інші військовозобов'язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації". Тобто йдеться про осіб, а не про чоловіків чи жінок, тому залишається поле для сумнівів.

Заяви депутатів і прикордонників

Депутат Веніславський пояснював ймовірність обмеження жінкам їхати за кордон так: "Якщо будуть стояти на обліку, то вони набувають статусу військовозобов'язаних. А військовозобов'язані виїжджають за кордон у тому порядку, який встановлено для військовозобов'язаних. Тобто, якщо будуть окремі якісь документи, які дають право на тимчасовий виїзд, – тоді так, вони зможуть поїхати. Якщо немає – тоді вони також, як і чоловіки, будуть обмежені у праві виїзду".

Заява Держприкордонслужби суперечить тому, що каже депутат. У коментарі РБК-Україна представник ДПСУ Андрій Демченко наголосив, те, що деякі жінки стануть військовозобовʼязаними з 1 жовтня, не означає, що для них автоматично буде заборонений виїзд з країни, як військовозобов'язаним чоловікам.

"Ніякої заборони на виїзд жінок медикинь, які перебувають на військовому обліку, немає зараз і не планується запроваджувати. Планів такої заборони ні в комітету, ні в уряду немає", – зазначила у коментарі ВВС Україна заступниця голови комітету з питань нацбезпеки, колега Веніславського Мар'яна Безугла.

В ЗСУ служать і чоловіки, і жінки

Автор фото, ГЕНШТАБ

Підпис до фото,

У ЗСУ служать і чоловіки, і жінки

Лікарі, з якими спілкувалась ВВС Україна, й які регулярно виїжджають за кордон, теж кажуть, що поки що жодних проблем з виїздом не було.

"Я медик, яка стоїть на обліку, нам заборони на виїзд зараз немає. Під час проходження чергового огляду у військкоматі нам вказали, що для запровадження такої заборони потрібне окреме рішення уряду", – розповіла ВВС Україна лікарка Олеся.

Тобто, згідно з заявами ДПСУ та постановою уряду, жінки-медики мають право виїжджати за кордон. Поки що уряд не ухвалить якісь зміни.

У 2021 році Міноборони затвердило перелік професій, які є спорідненими з військовими. Представниці цих сфер мають стати на військовий облік.

У 2022 році Генштаб зазначав, що на військову службу призвали близько 1% жінок від загальної кількості мобілізованих українців.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *